Patent Avukatı Selçuk Akkaş

Avukat, Arabulucu
Marka & Patent Vekili

Selçuk Akkaş

Ata Patent A.Ş. kurucusu Avukat Arabulucu Selçuk Akkaş, 1969 yılında Konya Ereğli’de doğmuş, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra hukuk öğrenimi için İstanbul’a gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ndeki lisans öğreniminin ardından 1992 yılında Avukatlık stajını tamamlayarak meslek hayatına başlamıştır.

Askerlik görevini, yedek subay Askeri Hakim olarak Ankara’da K.K.K. Askeri Mahkemesi’nde tamamlamıştır. 1994 yılında Eczacıbaşı İlaç Pazarlama A.Ş.‘nde avukat olarak çalışmaya başlamış, burada Şirketler Hukuku ve Fikri ve Sınai Haklar Hukuku konusundaki tecrübelerini pekiştirmiştir.

Mesleki İngilizcesini mükemmelleştirmek ve yüksek lisans yapmak amacıyla 1998 yılında Eczacıbaşı’ndan istifa edip, Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmiştir.

Türkiye'deki İlk Marka Vekillerindendir

Kendisi 1998 – 2006 yılları arasında Houston, Texas’da Hukuk İngilizcesi kurslarına devam etmiş, akabinde Lone Star College‘da Amerikan ve Uluslararası Hukuk konularında yüksek lisans öğrenimini tamamlamış ve 2006 yılında Türkiye’ye dönerek Ata Patent’i kurmuştur.

Houston’da yüksek lisans çalışmalarını yürütürken uluslararası faaliyet gösteren Amerikan şirketlerinde, University of Houston’ da ve Karadağ Hukuk Bürosu’nda staj ve çalışmalar yapmış ve Şirketler ve Uluslararası hukuk konularında ilk elden tecrübe sahibi olmuştur.

Av. Arb. Selçuk Bey; fikri ve sınai haklar hukuku, şirketler hukuku, ticaret hukuku konularında eskiye dayalı tecrübeleri sayesinde bugün yüzlerce Türk ve yabancı şirketin avukatlığını yürütmektedir.

İlk Marka Avukatlarından

Av. Arb. Selçuk Bey ülkemizde çalışma yapan ilk Marka Avukatları arasında yer alır, kendisi bugüne kadar yüzlerce marka tescili işlemi yapmış, yapılan itirazlara karşı hukuki işlemleri tamamlamış ve Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde diğer idari işlemleri takip etmiştir.

Ayrıca Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemelerinde marka iptali, haksız rekabet ve marka tecavüzü konularında müvekkillerinin haklarını korumuştur.

Marka ve Patent Vekili

Av. Arb. Selçuk Bey, 1996 yılında Türk Patent Enstitüsü bünyesinde yapılan sınavı geçmiş ve 30 sicil numarası ile yurdumuzda görev yapan ilk Marka Vekilleri arasında yer almıştır. PEM Patent ve Marka Vekilleri Derneği tarafından Av. Arb. Selçuk Bey’e, 22 Ekim 2016 günü meslekte 20 yıl üzeri süre hizmet vermiş olduğundan dolayı onur ödülü verilmiştir.

Av. Arb. Selçuk Bey, Patent Vekili olmak için 2013 yılında Türk Patent Enstitüsü bünyesinde yapılan sınavı geçmiş ve 1324 sicil numarası ile TPE Patent Vekilleri siciline kaydolmuştur. Av. Arb. Selçuk Bey, Marka ve Patent Vekili olarak Türk Patent Enstitüsü bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Marka ve Patent Bilirkişisi

Av. Arb. Selçuk Bey, 2013 yılından beri İstanbul Adliyesi bünyesinde Marka ve Patent Bilirkişisi olarak çeşitli mahkemelerde ve İcra Dairelerinde Bilirkişilik görevi yapmış, dosyalar incelemiş, keşfe gitmiş ve Bilirkişi raporları yazmıştır.

Marka ve Patent Arabulucusu

Av. Arb. Selçuk Bey, 2014 yılında yapılan sınavları geçmiş, T.C. Adalet Bakanlığı bünyesindeki Arabuluculuk Daire Başkanlığı’na 1224 sicil numarası ile Arabulucu olarak kaydolmuş ve özellikle marka ve patent ihlali, kötü niyetli tescil ve tazminat konularında tarafları arabuluculuğa yönlendirmiştir.

error: Content is protected !!
× WhatsApp